Çam Kozalağı Reçeli Tarifi

 • Avatar
  Ekleyen:
  1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
  Çam Kozalağı Reçeli Tarifi
  8
  kişilik
  35
  dakika

  Bazı Tarifler tam bir şifa deposudur. İlk duyduğumda nasıl olur ki tadı diye tereddütlerim vardı. Biraz araştırmacıyım tariflerim konusunda. Faydalarını duyduğumda kesinlikle yapmalıyım, bu tarif evimde olmalı dediğim bir lezzet haline geldi.

  Malzemeler
  • 1 kilo çam kozalağı
  • 1 kilo toz şeker
  • 1 yemek kaşığı limonun suyu
  • 1 litre su
  Yapılışı

  Çam kozalağı reçeli yapılışına kozalakları güzelce temizleyerek başlıyoruz. Temizlediğimiz kozalakları iyice soğuk su ile yıkıyoruz. Ardından kozalakları derin bir tencerenin içerisine koyuyoruz ve üzerine bir litre suyu da ekleyip, bir saat boyunca kaynamaya bırakıyoruz. 1 saatin sonunda toz şekeri ilave edip şöyle bir karıştırıyoruz. Ve kaynatma işlemine devam ettiriyoruz. Bu aşamada oluşan köpükleri tahta kaşıkla almayı ihmal etmiyoruz. Bir müddet sonra reçel koyulaşmaya başladığında limon suyunu ekliyoruz ve karıştırıyoruz. 1-2 dakika daha kaynatıp ocağın altını kapatıyoruz.

  Sıcak sıcak kavanozlara doldurup kapaklarını sıkıca kapatıyoruz. Daha uzun süre dayanıklı olmasını istiyorsanız. Kavanozlara kaynar su da 5 dakika kadar bekletebilirsiniz. Kavanozları ters çeviriyoruz ve soğuyana kadar bu şekilde bekletiyoruz. Soğuduktan sonra karanlık kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Çam kozalağı reçeli hazır. Afiyet olsun.

  Çam Kozalağı Reçeli Tarifi Ekran Görüntüleri

-Google Bağlantıları-