Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler
12 Mayıs 2016
82 Kişi Baktı.

Acı biber:

Adı üzerinde acı biberde yakıcı özelliğini olan maddeler mevcut. Her çeşit biber; sivri acı biber, pulbiber, toz acı biber vs. Öyle ki, yemek yerken acı biber tükettiğimiz de, yemek yedikten 3 saat sonraya kadar 1 ila 2 katına kadar yağ yakımı devam ediyor. Acı biberin başka bir iyiliği de tokluk hissini uzatmasıdır.
Zencefil:

Zencefilin sindirime yardımcı olma özelliği var. Aynı zamanda vücut ısısını yüksek tutarak, yemek yedikten sonra metabolizmayı yaklaşık % 20 oranında arttırmaktadır.
Yeşil çay:

Aynı şekilde yeşil çayın vücut ısısını yükselterek metabolizmayı hızlandırma özelliği var. Ayrıca içerdiği kafein ile de yağ yakma özelliğine sahiptir.
Protein içeren besinler:

Protein vücudumuzda daha uzun süre de sindirildiği için, proteince zengin besinler (misal, balık, tavuk gibi, çünkü kırmızı ete göre daha az yağ bulunur.) tükettiğimizde sindirim sistemimiz daha fazla enerji yakmaya ihtiyaç duyar ve buna bağlı olarak da daha hızlı kalori yakımı sağlanır.
Lifli Yiyecekler:

Besinlerde bulunan lif sindirilmediği için, sindirme sırasında vücudumuzun kullandığı enerjiyi artırarak metabolizmayı hızlı çalıştırmaya başlar. Ayrıca kabızlık ta da ishal gibi sindirimle alakalı sorunları önler. Brokoli, lahana, portakal, greyfurt, elma, fındık, badem, kabak çekirdeği vs. gibi besinlerde lif bulunmaktadır.
Tarçın:

Tarçın kan şekerini düzenlediği için yemek öğünleri arasındaki açlık hissini bastırır ve yemek yedikten sonra da tokluk hissini uzatmaktadır. Ayrıca sindirim sırasında vücut sıcaklığını yüksek tutarak metabolizmayı hızlandırır ve harcanan enerji miktarını artırır.
Keten Tohumu:

Keten tohumu tükettiğimizde midemizdeki suyu çeker ve bize tokluk hissi verir. Ayrıca bağırsakları çalıştırma özelliği de vardır.
Ananas:

Vücudumuzdaki yağ yakımını çabuklaştırır. Bununla birlikte de metabolizma hızını artırır.
Karpuz:

Su miktarı fazla olan yiyecekler daha fazla yer kaplar ve doğal olarak yemeğe az yer kalır. Midemizde çok yer kaplarken düşük kalori almamızı sağlar.
Üzüm:

Kararında tüketilen üzüm uzun süre tokluk hissi verir. Kuru üzüm yaş üzüme göre kalori bakımından daha düşük olduğu için, daha uzun süre tokluk hissi verir.
Kahve de metabolizmayı artıran içecekler arasında. Tabiki sade kahve.