Nane’nin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir ?

Nane’nin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir ?
29 Mart 2018
159 Kişi Baktı.

Nane tüketimi mutfaklarda olmazsa olmazımızdır. Nanenin İnsan Sağlığına Faydaları nane bitkisinin faydalarını anlatmaya başlamadan önce konuya ufak bir giriş yapalım istiyorum. Nanenin kullanıldığı alanları düşündüğümüzde birçok yerlerde bulunduğunu fark edeceksiniz.Naneyle alakalı öğrenmek istediğiniz herşeyi sayfamda bulabilirsiniz.

Nane hangi alanlarla kullanılır?

İlaç Yapımında,

Kozmetik Ürünlerinde,

Nane, sakız, şekerleme yapımında,

Nefes acıcı spreylerde ,

Sakız ve şeker yapımında,

Yemeklerde,

Çay yapımında kullanıldığı görülmektedir.

 Nane içerisinde bulunan vitaminler Nelerdir ?

Nane vitamin deposudur, bol derecede A ve C vitamini içerir. Bu çok zengin bir bitki olan  nane Demir, folatlar, Omega yağları içermektedir.Sağlıkta da çok fazla kullanılan faydalı olan çok fazla birleşeni barındırmaktadır.

Nanenin Besin Değeri

Tablo bir porsiyon yani 100 gr nane baz alınarak hesaplanmıştır.

Karbonhidrat (g): 5

Protein (g): 4

Yağ (g): 1 Lif (g): 3

Kolesterol (mg): 0

Sodyum (mg): 30

Potasyum (mg): 520

Kalsiyum: 420

Vitamin A: 246

Vitamin C: 62

Demir: 19

Nanenin İnsan Sağlığına Faydaları

Baş ağrısına;

Kokusundan da anlayacağımız gibi ferahlatıcı bir bitki olması sayesinde baş ağrısını hafifletici ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Nanenin rahatlatıcı, güçlü ferahlatıcı etkisi sayesinde etkili bir çözüm sunar. Nane yağı, aroması hatta nanenin kendi kokusu bile mide bulantısını, baş ağrısını hafifletecektir. Nane rahatlatıcı etkisi sayesinde, yatıştırıcı özelliğe iyi geldiği savunulmaktadır.

Solunum Yollarına;

Nane Güçlü aroması ve rahatlatıcı etkisi sayesinde solunum hastalıklarında özellikle, astım, bronşit, soğuk algınlıklarında büyük etkisi mevcuttur. Burun ve boğaz tıkanıklarında hatta kronikleşmiş öksürük neden olduğu tahrişi gidermede de kullanılmaktadir.

 Astım hastalığına;

Astım hastalığı bir nevi nefes problemi olması demek. Nefes tıkanıklığı karşısında kendini göstermektedir. Gece sıkıştırmasını önlem amaçlı, akşam üzeri içeceğiniz nane çayı sıkıntısınızı hafifletecektir.

Meme sağlığına;

Yeni anne olmuş kadınların meme uçlarında emzirme dönemlerinde meydana gelen çatlak ve yaralara karşı iyileştirici özelliğe sahiptir.

Depresyona karşı; 

Çağın hastalıklarından biri kuşkusuz depresyon. Nane bitkisinin yoğun aroması sayesinde sinir sistemini uyarır, böylelikle rahatlatmaya fayda sağlar.

Cilt sağlığına karşı;

Nane bitkisinin bir diğer etkiside kaşıntı giderici olmasıdır. Ayrıca cilt temizleyici ve yumuşatıcı özelliği vardır. Sivrisinek ısırmaları ve arı sokmaları sonucunda meydana gelen acı ve kaşıntıyı hafifletmektedir.

Zihin üzerinde; 

Yoğun aromaya sahip olması ile zihni zinde tutarak açar. Kilo vermeyi kolaylaştırır; kilo vermek uzun vadede olduğunda sağlıklıdır. Nane bitkisi uyarıcı etkisi olması sayesinde sindirim sistemini düzenli çalıştırarak yağ yakımını da olumlu yönde etkilemektedir.

Ağız sağlığında;

Nane bitkisinin temizleyici etkisi sayesinde ağızdaki zararlı bakterileri yok ederek kötü nefes kokusuna karşı olumlu etkiye sahiptir. Ağızda çiğneyerek kullanıldığında dişleri ve diş etlerini korur ve güçlendirir. Saman alerjisi ve nezleye karşı; nane çayı tüketildiğinde olumlu yönde fayda sağlamaktadır.

Kansere karşı;

 Nane bitkisi çeşitli kanser hastalıklarına karşı etkili bir role sahiptir. Elimizden geldiğince nane bitkisinin faydalarını ele alarak yazdık ve fayda sağlayacağı konusunda ümidimiz var.

Ayrıca birkaç tarif yazarak günlük hayatta karşılaşabileceğiniz sıkıntılarınıza karşı yardımcı Naneyle yapılan pratik tarifler vermeye çalışacağız.

Mide bulantısı ve kusmaya karşı; 1 su bardağı kaynar suya 8 ile 10 gram kuru nane yaprağı koyup 10 dakika boyunca kaynatıyoruz ve süzüp, birkaç damla limon ilavesiyle sıcacık tüketebilirsiniz.

Hıçkırığa karşı tarif; 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı kuru nane koyup 5 dakika boyunca demlenmeye bırakıyoruz. Süre sonunda süzüp içiyoruz.

Ateş düşürücü, nezle, grip karşı tarif; 1 litre kaynar suya 50 gram kadar kuru naneyi koyup 15 dakika kadar demlenmeye bırakıyoruz. Süre sonunda sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Çarpıntıya karşı tarif; 2 su bardağı kaynar suya 1 yemek kaşığı kuru naneyi koyup, 20 dakika demlenmeye bırakıyoruz. Süre sonunda süzüyoruz ve çarpıntı olduğunda 1 çay bardağı kadar tüketebilirsiniz.

Nane çayının tüketilmemesi gereken durumlar;

Mide rahatsızlıkları (ülser ve gastrit gibi) bulunan kişilerin aşırı tüketmemesi önerilir. Hamile kalmak isteyen ve hamile olan hanımların da nane çayını az tüketmesi önerilir. Ayrıca karaciğer rahatsızlıkları olan kişilerinden aşırı derecede tüketmemesi gerekmektedir.

Nane’nin İnsan Sağlığına Faydaları Ekran Görüntüleri